Provincie is en blijft belangrijk voor de samenleving

Het nieuwe regeerakkoord biedt nog steeds onzekerheid voor het provinciepersoneel. De onmiddellijke afschaffing kon dan wel vermeden worden door het onderzoeken van het voortbestaan in te schrijven. Maar uitstel is geen afstel natuurlijk. Onze provincies zijn nog steeds een zeer belangrijk bestuursniveau en hebben op heel wat vlakken nog een belangrijke meerwaarde.
De voorbije legislatuur was het even windstil rond de provincies. Sommige politieke partijen bleven onophoudelijk het voortbestaan van de provincies in vraag stellen. Nochtans is het nut van de provincie duidelijk. Denk bijvoorbeeld maar aan de ondersteuning voor ondernemers. Maar ook op op het vlak van toerisme, waterbeheer, onderwijs, mobiliteit en infrastructuur, … biedt de provincie een schaalvoordeel dat op gemeentelijk vlak nooit kan gerealiseerd worden.
Met de afslanking van de provincies in 2015, toen de culturele en persoonsgebonden bevoegdheden werden afgenomen, werd het resultaat van de overheveling naar gemeenten en Vlaamse overheid al snel duidelijk. Wegens gebrek aan middelen en personeel hebben gemeenten de bevoegdheden onvoldoende of zelfs niet opgenomen. Vlaanderen op haar beurt heeft de bevoegdheden quasi onmiddellijk doorgesluisd naar allerlei vzw’s waar vaak verder niets terecht kwam van verdere opvolging en het overgedragen personeel al snel ontslagen werd.
Nochtans, voor ACV Openbare Diensten hebben de provincies wel nog een belangrijke rol op te nemen. De realiteit blijft dat heel wat besturen onvoldoende bestuurskracht hebben en rekenen op de provincies op bovenlokaal en coördinerend vlak. De Vlaamse overheid staat bovendien te ver af van de lokale realiteit, daar waar de provinciebesturen wel degelijk op dit ogenblik een belangrijke ondersteunende rol opnemen.
We stellen ons zeer de vraag of het steeds opnieuw ter discussie stellen van de provinciebesturen gaat om een betere dienstverlening aan de burger, of dat het eerder gaat over een politiek idee fixe dat provinciebesturen een overbodig bestuursniveau zijn. Zij die dit beweren, beseffen niet dat het personeel dagdagelijks een waardevolle bijdrage levert aan onze maatschappij. Door de aanhoudende onzekerheid is een leegloop van hooggekwalificeerd personeel niet denkbeeldig.
Intergemeentelijke samenwerkingsverbanden of regiovorming kunnen nooit een volwaardig alternatief zijn voor de provincies. De meeste lokale besturen zijn niet bestuurskrachtig genoeg en hebben geen middelen om de bevoegdheden over te nemen. Laat ons dus stoppen met dit provincie ‘bashing’ en eindelijk hun belangrijke rol naar waarde schatten.
Hoe democratisch zijn onze broodpolitici eigenlijk? Niemand – geen enkele ondernemer noch burger - vraagt om de afschaffing van de provincies; geen enkele burger wil gemeentelijke fusies, niemand is beter geworden van de opeenvolgende staatshervormingen. Leven wij nog in een democratie? Horen onze ‘volksvertegenwoordigers’ niet uit te voeren wat de bevolking wil?