Fietsleasing: nog veel onduidelijkheid

De onderhandelingen over fietsleasemogelijkheden voor federaal overheidspersoneel werden afgesloten. Tijdens deze laatste onderhandelingen hebben we nog een aantal aanpassingen kunnen doorvoeren in het voordeel van de personeelsleden. Zo zal voorlopig enkel de (bruto) eindejaarspremie kunnen worden ingeruild voor fietsleasing.
Andere vormen van cafetariaplan blijven dus uitgesloten. Maar of we dat in de toekomst ook zo kunnen houden, zal nog moeten blijken.
Nog veel onduidelijk
Hoe de fietslease precies zal worden georganiseerd, is nog niet duidelijk omdat de aanbesteding nog moet gebeuren. Wél is het zo dat voor een fiets van 3000 euro 4800 euro zal moeten worden betaald. Wie de fiets na afloop van de drie jaar wil houden, zal een afkoopsom van 15% moeten betalen. Volgens de overheid wordt die meerkost bij afbetaling ruimschoots gecompenseerd door de inbegrepen diensten. Maar of dat effectief zo zal zijn, zal afhangen van het aanbod van de firma’s. Wij zijn vooral bezorgd over mogelijke wurgcontracten. De overheid heeft ons beloofd de nodige waarborgen in te schrijven in het lastenboek.
Voordelig voor personeel?
We blijven het wel jammer vinden dat er geen andere mogelijkheden werden onderzocht met maximaal voordeel voor de personeelsleden. Het fietsplan uit Nederland bleek bijvoorbeeld geen optie omdat de overheid dan mee zou moeten betalen voor de fiets. Dit alles zorgt ervoor dat het nog helemaal niet zeker is of fietsleasing uiteindelijk voordelig zal zijn voor personeelsleden. We weten dat veel medewerkers wachten op fietsleasemogelijkheden, maar we doen toch een warme oproep aan iedereen om vooraf zeker ook de kleine lettertjes van het contract goed te lezen.